Deliklitaş Mh.Gürman Sk.No:40/A ESKİŞEHİR

 
Hekimler İlaç Medikal San.ve Tic. Ltd. Şti.
  

+90(222) 233 10 97

info@hekimlermedikal.com.tr

  

Deliklitaş Mh.Gürman Sk.

No:40/A ESKİŞEHİR

  

09:00 - 18:00

Pazartesi-Cuma

Hekimler İlaç Medikal San.ve Tic. Ltd. Şti.
  

123 456 789

info@hekimlermedikal.com.tr

  

Deliklitaş Mh.Gürman Sk.

No:40/A ESKİŞEHİR

  

07:30 - 19:00

Pazartesi-Cuma

Haberler

Türkiye Hayvan Gen Bankası kuruluyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca kurulacak banka, yurt genelinde yaşayan bütün büyük memeli türlerin DNA ve hücre örneklerini barındıracak.   Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Türkiye’de yaşayan bütün büyük memeli türlerin DNA ve hücre örneklerini barındıracak ”Gen Bankası” kuruyor.

 

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın ”Ulusal Biyoçeşitliliğin ve Gen Kaynaklarının Korunması Hedefleri Doğrultusunda Büyük Memeli Türlerinin Araştırılması, Korunması ve Yönetimi Projesi”nde ilk sonuçlar ortaya çıkmaya başladı.

 

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi ve Selçuk Üniversitesi ile yürütülen proje kapsamında, ilk etapta 15 büyük memeli türünden 364 örnek toplandı, bunlardan 338 DNA örneği elde edildi. Örnekler, avlanan, ölü ya da yaralı bulunmuş hayvanların yanı sıra üretme istasyonu, barınak, hayvanat bahçesi gibi yerlerden, nakil ve yerleştirme amaçlı arazi çalışmalarında yakalanan hayvanlardan toplandı.

 

Söz konusu hayvanlardan doku ve kan örnekleri alındı. Doku örnekleri canlı kaldığında, hücre izole edilip hücreler çoğaltılarak saklandı. Bu hücrelerden ve kan örneklerinden DNA da izole edilip saklandı.   Gen bankasına giren ilk türler   Gen Bankası için örnekleri alınan ilk türler karaca, ceylan, kızıl geyik, alageyik, yaban koyunu, yaban keçisi, çengel boynuzlu dağ keçisi, çizgili sırtlan, karakulak, vaşak, kurt, bozayı, tilki, çakal, saz kedisi oldu.

 

Projenin tamamlanması ile biyolojik çeşitliliğin tanımlanması sağlanacak, tür ve alt tür isimlerinin revizyonu yapılacak, hayvan gen kaynaklarının korunması kapsamında tür tescili için kriterler belirlenecek.

 

Av kotalarının belirlenmesi kapsamında tür ve alt tür isimlendirmelerinin doğru yapılması ve popülasyon büyüklükleri ile demografik yapısının tespit edilmesi sağlanacak. Memeli dağılım haritası oluşturulurken, yasak avla mücadele de güçlendirilecek.

 

Proje kapsamında, kurt, ayı, vaşak ve sırtlan gibi yaban hayvanlarının uydu vericili tasmalar takılarak izlenmesi çalışmaları da yapılacak.